Budowa ujeżdżalni. Na co zwrócić uwagę?

Ujeżdżalnia jest niezbędna, jeżeli chcemy, by zarówno koń, jak i jeździec mieli bez względu na pogodę czy porę roku zapewnione komfortowe warunki podczas treningów czy nauki jazdy. Jest to również miejsce, w którym konie mogą swobodnie biegać, zażywając dostatecznej ilości ruchu bez konieczności przebywania na chłodzie czy deszczu. Wszystko to przekłada się z kolei na wysoką jakość lekcji jazdy oraz reprezentacji hodowli w konkursach. Dlatego jest bardzo ważne, by budowa ujeżdżalni została starannie przemyślana.

 

Nowoczesne i funkcjonalne ujeżdżalnie w formie hal stalowych

Hale stalowe to obecnie najpopularniejsza forma ujeżdżalni. Stanowią one rozwiązanie optymalne zarówno dla gospodarstw agroturystycznych, jak i stadnin. Do ich najważniejszych zalet należy szybkość montażu - hale usługowe są gotowe do użytku nawet w ciągu kilku dni od rozpoczęcia budowy - oraz łatwość łączenia ze sobą poszczególnych elementów konstrukcji. Dzięki temu w razie potrzeby hala może zostać szybko i łatwo powiększona lub zaaranżowana na nowo - nawet już po zakończeniu budowy. Oznacza to, że bez problemów dostawimy do niej nowe pomieszczenia, zmienimy układ tych już istniejących, a także wymienimy system ogrzewania czy instalację oświetleniową.

Wszystko to czyni halę stalową wyborem o wiele bardziej korzystnym niż np. tradycyjna ujeżdżalnia murowana.

O czym należy pamiętać, budując ujeżdżalnię?

Jednym z najważniejszych aspektów budowy ujeżdżalni jest ustalenie jej wymiarów jeszcze w fazie projektu. Jeżeli planujemy miejsce do nauki jazdy oraz zwykłych codziennych ćwiczeń, wystarczy nam hala o wymiarach 22x42m. Jeżeli jednak zamierzamy urządzać profesjonalne konkursy ujeżdżania i skoków, musimy zbudować halę o wymiarach co najmniej 22x60m.

Ujeżdżalnię należy również wyposażyć w odpowiednie drzwi - ich szerokość powinna wynosić co najmniej 3m, a wysokość - co najmniej 3,5m. Jeżeli będą odbywać się w niej konkursy, pamiętajmy również o umieszczeniu wewnątrz trybun i miejsca dla sędziów, a także zainstalowaniu odpowiedniego systemu wentylacyjnego.