Cechy dobrej hali magazynowej

 

Stale rozwijający się przemysł wiąże się nie tylko z obowiązkiem stosowania nowych maszyn. Jest to również konieczność posiadania odpowiedniego zaplecza, dzięki któremu można bez przeszkód składować oraz przechowywać produkty czy materiały wykorzystywane podczas produkcji. Odpowiednia hala magazynowa to podstawa funkcjonowania przedsiębiorstw różnych branży. Sprawdź, czym powinna się charakteryzować.

 

Uniwersalna konstrukcja

 

Jeśli chodzi o stawianie hal magazynowych, obiekt musi być dopasowany do przechowywania asortymentu. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na konstrukcje uniwersalne, czyli takie, które dają możliwość swobodnego ustawiania wnętrza w zależności od zapotrzebowania. Uniwersalność w tym przypadku to również możliwość swobodnego rozbudowania w przypadku rozwoju firmy w kolejnych latach.

 

Materiał wykonania

 

Każda hala magazynowa musi być wykonana z odpowiedniego materiału, zgodnego z normami budowlanymi. Wśród chętnie wybieranych obiektów znajdują się:

  • tradycyjne hale murowane,
  • magazyny wykonane z systemu płyt warstwowych – gdzie wykorzystywany jest między innymi styropian i wełna mineralna.

 

Jednak jednym z najlepszych i coraz chętniej wykorzystywanych surowców przy tworzeniu hal magazynowych jest stal. Możliwość montażu nowoczesnych systemów we wnętrzu takich konstrukcji sprawia, że mogą być wykorzystywane praktycznie w każdej branży. Jest to więc rozwiązanie uniwersalne.

 

Zagospodarowanie wewnętrzne

 

Odpowiedni dostęp do magazynowanych przedmiotów to podstawa. Wpływa to na:

  • sprawne prowadzenie procesów produkcyjnych,
  • ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

 

Właśnie dlatego wewnętrzne zagospodarowanie stalowej hali magazynowej jest tak ważne. Nie ma jednej zasady określającej ustawienie poszczególnych pomieszczeń, regałów i pozostałego wyposażenia. Wszystko uzależnione jest od charakteru pracy w danym zakładzie oraz rozłożenia produkcji. Można jednak przewidzieć wszystkie te kwestie na etapie projektowania przestrzeni magazynowej.

 

Komfort i bezpieczeństwo

 

W celu zapewnienia odpowiedniego zaplecza dla pracowników hali magazynowej warto wydzielić w niej pomieszczenie dodatkowe, które pełnić będzie rolę zaplecza socjalno-sanitarnego. W wydzielonej przestrzeni pracownicy będą mogli zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby. Równie ważny jak komfort, jest odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Hala magazynowa powinna spełniać wszelkie wytyczne BHP. Chodzi między innymi o odpowiedni system przeciwpożarowy czy oznaczenie wyjść ewakuacyjnych.