Montaż hal stalowych krok po kroku

Stalowe hale coraz częściej wykorzystywane są jako miejsca do produkcji czy stworzenia przestrzeni magazynowej. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Jak powstają oraz jak wyglądają poszczególne etapy? Czym kierować się przy wyborze firmy, która będzie w stanie odpowiednio przeprowadzić wszystkie prace związane z ich budową? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

 

Etapy budowy hali stalowej – od początku do końca

 

Powstawanie każdej hali stalowej wiąże się z kilkoma etapami, w trakcie których ważna jest każda czynność. Zalicza się do nich:

  • zdobycie podstawowej dokumentacji oraz wykonanie projektu hali,
  • wykonanie elementów, z których będzie zbudowana hala,
  • montaż hali we wskazanym miejscu przy użyciu elementów,
  • prace związane z instalacją oraz wykończeniem obiektu.

 

Od czego zacząć budowę?

 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu hali oraz zgromadzenie wszelkich dokumentów, które umożliwią jej budowę. Najważniejszym dokumentem jest decyzja
dotycząca warunków zabudowy oraz zagospodarowania powierzchni. Jej otrzymanie wiąże się również z decyzją środowiskową. Wykorzystując wspomniane dokumenty, jak również wspierając się informacjami o danym gruncie, czy przeznaczeniu hali stalowej powstaje projekt. Ostatnim elementem na tym etapie jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

Wykonywanie poszczególnych elementów hali i montaż

 

Kolejnym krokiem na drodze do budowy hali stalowej jest prefabrykacja jej poszczególnych elementów, czyli wyprodukowanie elementów w oparciu o wcześniej przygotowany plan. Dzięki zastosowaniu nowych technologii możliwe jest stworzenie niezwykle wytrzymałej konstrukcji. Jest to gwarancja otrzymania hali bezpiecznej, ekonomicznej oraz ekologicznej.

 

Trzecim etapem prac jest montaż hali w ustalonym miejscu. Przed przystąpieniem do składania poszczególnych elementów, należy przeprowadzić niezbędne prace ziemne – między innymi przygotowanie fundamentów. Stawianie hali rozpoczyna się od słupów, a następnie konstrukcji dachu.  Na samym końcu montowane są natomiast ściany obiektu.

 

Wykończenie hali stalowej

 

Ostatnim krokiem montażu są prace wykończeniowe. Składają się na nie między innymi:

  • montaż instalacji wewnętrznych oraz zewnętrznych,
  • zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz hali,
  • wybetonowanie posadzki jej wygładzenie oraz utwardzenie.