Jak wygląda produkcja konstrukcji stalowej? Przewodnik krok po kroku

Każdy rodzaj działalności komercyjnej oznacza konieczność dysponowania, dopasowanym do jej potrzeb budynkiem. W przypadku przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, magazynowaniem lub handlem, a także firm specjalizujących się w obsłudze imprez kulturalnych, sportowych czy artystycznych w grę będą wchodziły obiekty o dużej powierzchni użytkowej i sporej wysokości. Rozwiązaniem, które najlepiej odpowiada takim wymogom, będzie budowa hali o konstrukcji stalowej. Są one nie tylko przestronne i dają możliwość ograniczenia liczby znajdujących się we wnętrzu słupów, ale także powstają w stosunkowo krótkim czasie oraz pozwalają na przygotowanie dowolnej posadzki bądź montaż rozmaitych niezbędnych instalacji. Przekonajmy się, z czego składają się takie budowle i sprawdźmy, jak powstają.

Jak jest zbudowana hala o konstrukcji stalowej?

Hale stalowe to konstrukcje, których centralnymi elementami przenoszącymi obciążenie związane z masą budowli są wykonane z blachownic słupy oparte na stopach fundamentowych. Podtrzymują one rygle dachowe połączone belkami i stężeniami. Szkieletem dla ścian zewnętrznych są słupy wsporcze usztywnione, ryglami ściennymi. Ściany i dach wykonuje się z płyt warstwowych składających się z dwóch arkuszy zabezpieczonej przed korozją blachy trapezowej, między którymi umieszczono materiał termoizolacyjny np. piankę poliuretanową. Płyty są przykręcane do konstrukcji i łączone dzięki znajdującym się na ich brzegach piórom i wpustom, co zapewnia wysoką szczelność i ochronę przed ucieczką ciepła.

W jaki sposób powstaje hala stalowa?

Hala stalowa jest montowana na miejscu z komponentów przygotowanych wcześniej przez spawanie elementów tworzących blachownice. Są to belki o przekroju dwuteowym składające się ze środnika i umieszczonych przeciwlegle pasów, a często także żeber. Do łączenia konstrukcji używane są elementy złączne. Blachownice są używane jako słupy oraz rygle.