Z czego zbudowane są dachy hal stalowych?

Żaden biznes nie obejdzie się bez przystosowanych do charakteru danej branży budynku. Najkorzystniejsza dla firmy szukającej odpowiedniego obiektu na prowadzenie działalności produkcyjnej, handlowej, magazynowej czy usługowej jest budowa hali stalowej o dostosowanej do potrzeb powierzchni i kubaturze. Wzniesienie takiej konstrukcji jest możliwe w bardzo szybkim czasie, a łatwość zagospodarowania wnętrza sprawia, że okazuje się to dobrą opcją. O dużej elastyczności tej technologii świadczy m.in. bogactwo rozwiązań, jeżeli chodzi o rodzaje dostępnych dachów. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Jaka jest konstrukcja dachu hali stalowej?

Dach hali stalowej to konstrukcja wykorzystująca odpowiednie do rozmiarów obiektu dźwigary, które mogą mieć postać pełnościennych kształtowników z dwuteowników lub belek walcowanych, a także blachownic albo dźwigarów kratowych o rozmaitej geometrii w tym równoległe, trójkątne czy dwutrapezowe. Ważnym uzupełnieniem struktury dachu są usztywniające jego strukturę stężenia. Zależnie od projektu dach może mieć budowę płatwiową, gdy poszycie jest mocowane do równoległych do kalenicy belek albo bezpłatwiową z pokryciem instalowanym bezpośrednio na ramach pełnościennych.

Z jakich materiałów wykonuje się pokrycia hal stalowych?

Ważną częścią struktury dachu jest zastosowane na nim pokrycie oraz termoizolacja i hydroizolacja. Do krycia najczęściej używana jest blacha trapezowa, panele stalowe lub płyty betonowe. Termoizolacje wykonuje się zwykle z wełny mineralnej lub styropianu, a coraz częściej także płyt poliuretanowych. Warstwę zabezpieczającą przed wodą stanowi folia PVC lub membrana EPDM, a niekiedy też papa termozgrzewalna. Rozwiązaniem używanym bardzo często jest też przygotowanie pokrycia dachowego z użyciem płyt warstwowych.