Od czego zależy wytrzymałość hali stalowej?

Firmy poszukujące odpowiedniego obiektu do prowadzenia działalności mogą zdecydować się na różne rozwiązania, jednak wśród najczęściej wybieranych z uwagi na koszt, możliwość szybkiej realizacji, a także świetną funkcjonalność są hale stalowe. Budowle tego typu mogą być dostosowane do niemal każdego zadania – produkcji, magazynowania, handlu, usług, jak również urządzania imprez kulturalnych, sportowych i targowych. Przekonajmy się, czym wyróżnia się konstrukcja hal stalowych i sprawdźmy, jak radzą one sobie z czynnikami zewnętrznymi.

Jaka jest konstrukcja hali stalowej?

Hala stalowa to specyficzny rodzaj obiektu, w którym całość obciążeń związanych z masą budynku oraz pojawiającymi się oddziaływaniami dynamicznymi przejmują pionowe słupy nośne, które podtrzymują strukturę dachu, a także ciężar ścian zewnętrznych oraz znacznej części wyposażenia m.in. różnych instalacji od wentylacji po system ppoż. Słupy są wsparte na stopach fundamentowych, a na nich opierają się dźwigary podtrzymujące pokrycie dachowe. Strukturą przejmującą część obciążeń związanych z masą ścian są słupy pośrednie, do których również przytwierdzane są łączone ze słupami rygle ścienne. Jeżeli chodzi o dach oraz ściany zewnętrzne, to powstają one z płyty warstwowej, składającej się z dwóch arkuszy ocynkowanej blachy trapezowej oraz znajdującej się między nimi termoizolacji. Obciążenia związane z masą części wyposażenia są przejmowane przez wykonywaną na gruncie posadzkę przemysłową.

Co wpływa na statykę budowli oraz jej wytrzymałość na warunki zewnętrzne?

Elementy nośne hali stalowej są wykonywane z belek najczęściej mających przekrój dwuteowy, co gwarantuje nie tylko dobre przenoszenie sił skierowanych równolegle do wysokości, ale także nacisków poprzecznych oraz sił skręcających. Z rozmaitych profili powstają też dźwigary dachu, belki poprzeczne i stężenia. Za odporność na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr i chłód odpowiada zewnętrzna powłoka blachy trapezowej – zwykle jest to wytrzymały lakier umieszczony na elemencie, który wcześniej był poddany cynkowaniu. Jako hydroizolacja dachu używane jest zwykle pokrycie z papy termozgrzewalnej albo membrany z tworzywa sztucznego.