Jak wygląda budowa hal usługowych?

 

Prowadzenie działalności usługowej wymaga znalezienia odpowiedniej lokalizacji, a także wybudowania obiektu, w którym znajdą się niezbędne pomieszczenia i konieczne wyposażenie. W zależności od charakteru wykonywanych działań w grę może wchodzić zarówno strefa obsługi klientów, jak i zaplecze magazynowe oraz pomieszczenia niezbędne do zgromadzenia właściwego wyposażenia i realizowania poszczególnych operacji. Choć przy usługach istnieje dużo możliwości, jeżeli chodzi o specyfikę potrzeb lokalowych, to z reguły zarówno tam, gdzie planuje się zmieszczenie kilku lub kilkunastu różnych firm działających na rzecz klientów indywidualnych, jak i wówczas, gdy w grę wchodzi jeden podmiot oferujący specjalistyczne usługi B2B, najlepszym rozwiązaniem okazuje się budowa hali stalowej pod usługi. Przekonajmy się, co wyróżnia takie obiekty i sprawdźmy, jak powstają.

Dlaczego warto budować hale stalowe pod usługi?

Zaletą korzystania z hal stalowych wznoszonych pod działalność usługową jest stosunkowo krótki czas realizacji inwestycji oraz korzystny koszt budowy, a także dobre właściwości termiczne obiektu. Istotna będzie możliwość swobodnej aranżacji wnętrza i w razie potrzebny podziału na mniejsze pomieszczenia czy poszczególne strefy. Znaczenie ma też łatwość dopasowania i montażu wyposażenia od systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych po zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Jak są zbudowane hale stalowe?

Konstrukcje hal stalowych niezależnie od kubatury czy późniejszego podziału wnętrza się zbliżone. Za utrzymanie struktury nośnej obiektu odpowiadają pionowe słupy oparte na stopach fundamentowych. Dach płaski lub spadzisty tworzą łączące się ze sobą rygle dachowe albo dźwigary, usztywniane poprzecznymi belkami. Ściany boczne powstają ze słupów pośrednich oraz rygli ściennych, a często także dodatkowych stężeń. Do budowy ścian i dachu wykorzystuje się z reguły płytę warstwową, a więc moduły składające się z dwóch arkuszy zabezpieczonej przed korozją i polakierowanej blachy trapezowej i znajdującego się między nimi docieplenia. Uzupełnieniem całości są przeszklenia, świetliki dachowe oraz drzwi i bramy wjazdowe.