Jak zadbać o oświetlenie hali stalowej?

 

Budynki wykorzystywane w działalności gospodarczej przeznaczone na hale produkcyjne, magazyny czy powierzchnie usługowe muszą być odpowiednio przystosowane do sposobu, w jaki będą użytkowane. Jedną z ważniejszych kwestii w przypadku popularnych hal stalowych okaże się właściwe doświetlenie wnętrza. Jest to istotne, ponieważ konstrukcja takich obiektów oraz ich duża kubatura sprawiają, że tradycyjne okna montowane w ścianach zewnętrznych nie gwarantują przedostawania się do wnętrza właściwej ilości promieni słonecznych.

Świetliki dachowe

Niezawodnym sposobem na wprowadzenie większej ilości światła słonecznego do wnętrza budynku jest montaż świetlików dachowych. Są to specjalne okna montowane w połaci dachu, wykonane tak, by minimalizować straty ciepła, a jednocześnie gwarantować możliwość wietrzenia obiektu latem. Często służą one również jako klapy oddymiające. W większych halach stosowane są pasma świetne, które mając dużą powierzchnię, mogą w większym stopniu poprawiać sytuację.

Oświetlenie hal stalowych

Oświetlenie naturalne z reguły nie pozwala na spełnienie norm co do natężenia światła w na poszczególnych stanowiskach pracy i ciągach komunikacyjnych, konieczne więc będzie zastosowanie odpowiednich opraw o mocy oraz kącie rozsyłania światła dopasowanych do rodzaju prowadzonej działalności. Zwykle są one podwieszane na specjalnych konstrukcjach stalowych lub linkach, jednocześnie korzysta się często z dodatkowych lamp działających punktowo. Okażą się one niezbędne, gdy w poszczególnych miejscach są realizowane zadania wymagające różnego natężenia światła.

Co jest ważne w przypadku oświetlenia przemysłowego?

Oprawy przemysłowe muszą być odporne na czynniki zewnętrzne, często wybierane są więc modele hermetyczne, chroniące przed zapyleniem i wodą. Stosowane źródła światła powinny dobrze oddawać kolory, liczyć się więc będzie ich współczynnik CRI. Znaczenie ma także współczynnik olśnienia UGR oraz wytrzymałość na uderzenia wyznaczana współczynnikiem IK. Dla obniżenia kosztów korzysta się dziś niemal wyłącznie z lamp LED, które są energooszczędne, a przy tym trwałe i niezbyt drogie.