Stal jako materiał konstrukcyjny – charakterystyka i zalety

Budynki potrzebne przy prowadzeniu różnych rodzajów działalności gospodarczej, które wymagają dostępu do sporej przestrzeni użytkowej, można wznosić zarówno w technologii żelbetowej, jak i wykorzystując szkielet stalowy. To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością z uwagi na możliwość łatwego dostosowania szerokości i długości obiektów oraz ich wysokości do potrzeb, jak również bezproblemowego zamontowania potrzebnego wyposażenia. Atutem hal stalowych jest też możliwość szybkiego ukończenia procesu inwestycyjnego, a także niezbyt wygórowane koszty utrzymania i konserwacji.

Czym wyróżnia się stal?

Stal to stop niewielkiej ilości węgla oraz żelaza, który może być wzbogacony o inne pierwiastki, takie jak m.in. chrom, nikiel, molibden czy wanad, mogące poprawiać jej parametry w poszczególnych obszarach np. zmniejszać podatność na korozję, zwiększać twardość czy wytrzymałość na wysoką temperaturę. Jej charakterystycznymi cechami są te związane z własnościami mechanicznymi tj. wysoka odporność na obciążenia statyczne i dynamiczne, wydłużenie względne związane z plastycznością i ciągliwością, a także twardość i udarność, a zatem wytrzymałość na pękanie. Wszystkie parametry stali osiągają wysokie wartości w stosunku do jej ograniczonej masy, co sprawia, że wykonywane z niej struktury są dość lekkie. W przypadku budowy hal stalowych najczęściej używane są rozmaite gatunki stali niskostopowej, a materiał ma postać kształtowników lub profili zamkniętych, co dodatkowo podnosi wytrzymałość, zmniejszając jednocześnie ciężar. Potrzebne do budowy słupy, belki i dźwigary to elementy o złożonych przekrojach – sześcianu, okręgu czy wielokąta przy profilach zamkniętych oraz dwuteowników, kątowników czy ceowników przy profilach otwartych.

Co jest ważne przy montażu konstrukcji hal stalowych?

Poszczególne elementy składające się na konstrukcję hal stalowych to gotowe kształtowniki lub profile w zależności od wymagań co do wytrzymałości powstające za sprawą obróbki na zimno albo na ciepło, a przy większych wymiarach także blachownice spawane z wyciętych z grubych blach formatek. Są one łączone przy użyciu elementów złącznych – głównie śrub o odpowiedniej wytrzymałość, co pozwala na przyspieszenie prac, a jednocześnie ułatwia transport na plac budowy i ich obsługę.