Jak dbać o halę stalową w sezonie zimowym?

Obiekty przemysłowe wykorzystywane do produkcji i magazynowania, budynki przeznaczone do działalności kulturalnej, sportowej, prowadzenia handlu albo wykonywania usług podobnie jak używane w rolnictwie muszą odznaczać się sporą kubaturą, a także możliwością swobodnego zaaranżowana dostępnej powierzchni i zainstalowania rozmaitych elementów wyposażenia od wydajnej wentylacji i oświetlenia po system ppoż. Budynkami, które mogą spełnić tak różne oczekiwania, są hale stalowe, które okazują się również tanie w utrzymaniu i łatwe do konserwacji. Przekonajmy się, jak wygląda ich użytkowanie zimą.

Hala stalowa a sezon zimowy

Struktura hali stalowej to konstrukcja wykonana ze słupów, dźwigarów oraz belek, na których zamontowano płytę warstwową, składającą się z blachy trapezowej i znajdującej się między jej arkuszami izolacji cieplnej z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Takie rozwiązanie gwarantuje uzyskanie odpowiedniej temperatury wewnątrz i zapobiega ucieczce ciepła. Za jego wytwarzanie i dystrybucję odpowiadają różne systemy, lecz często jest to ogrzewanie powietrzne z zastosowaniem nagrzewnic oraz kurtyn powietrznych montowanych przy bramach wjazdowych, co pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury i nie pozwala na wyziębienie. Przed skutkami zimy może chronić też dodatkowe wyposażenie np. instalacje przeciwoblodzeniowe na rampach. Typowa konstrukcja hali stalowej będzie jednak odgrywała swoją rolę nawet wówczas, gdy budynek nie jest ogrzewany, co ma miejsce np. w halach wykorzystywanych do garażowania maszyn rolniczych i sprzętu budowlanego.

Utrzymanie hali stalowej w zimie

Codzienna eksploatacja hali stalowej zimą nie odbiega zbytnio od tego, czego taki obiekt wymaga w pozostałych okresach. Wyjątkiem będzie tu odśnieżanie dachów, które przy mniejszych rozpiętościach są zwykle spadziste, lecz z połaciami ustawionymi względem siebie pod niewielkim kątem, a przy większych płaskie. Gromadzenie się dużej ilości mokrego śniegu, który w tym przypadku nie będzie się zsuwał samoczynnie, może doprowadzić do przeciążenia konstrukcji i w skrajnych wypadkach do jej uszkodzenia. Jeżeli nie stosuje się instalacji przeciwoblodzeniowych pozwalających na samoczynne rozpuszczanie śniegu, dach trzeba będzie systematycznie oczyszczać.