Elewacja hali przemysłowej. Jaka powinna być?

Hale przemysłowe są niezbędnym elementem pracy wielu przedsiębiorstw. Dużą popularnością cieszą się stalowe konstrukcje takich obiektów. Jest to zasługą kilku cech sprawiających, że budynki te są najbardziej ekonomiczną, funkcjonalną i opłacalną inwestycją: powstają w zaledwie kilkanaście tygodni, są bardzo łatwe w rozbudowie, a ich solidność i trwałość pozwala na użytkowanie ich przez dziesiątki lat.

Choć niektórzy obawiają się, że hala taka nie będzie przyjemna dla oka, a jej fasada zniechęci do wejścia do środka, w rzeczywistości nie ma podstaw do takich obaw. Od wielu lat profesjonalni producenci elewacji stalowych mają w swojej ofercie różne estetyczne i funkcjonalne wykończenia, które zdecydowanie dorównują wizualnie obudowom tynkowym.

Jakie są funkcje elewacji? 

Elewacja to zewnętrzna warstwa budynku, która chroni konstrukcję przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych. To ona decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie odniesiemy patrząc na obiekt. Aby odpowiednio zabezpieczać budynek, musi spełniać szereg wymogów jakościowych. Stosowane są nie tylko przy budowie nowych hal, ale również podczas modernizacji starych obiektów, które wymagają zmiany wyglądu lub docieplenia.

Posługując się dość dużym uproszczeniem można stwierdzić, że każda elewacja ma w zasadzie dwie główne funkcje: estetyczną i zabezpieczającą. Pierwsza z nich wydaje się dość prosta – budynek powinien być elegancki i zachęcać do wejścia. Dotyczy to szczególnie własności firm, które – niezależnie od tego, czy budowla ma służyć jako biuro czy hala produkcyjna – mają tworzyć pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa.

Druga funkcja jest nieco bardziej złożona. Jednym z jej elementów jest zabezpieczenie budynku przed uszkodzeniami, jakie mogą powodować nieoptymalne warunki atmosferyczne. Zmienne temperatury w połączeniu z opadami są przyczyną osłabienia i zmęczenia materiału. Wilgoć długo osiadająca bezpośrednio na konstrukcji powoduje jej utlenianie i niszczenie. Co więcej, elewacja tworzy warstwę ochronną budynku, uodparniając go na niektóre uszkodzenia mechaniczne. Zastosowanie izolacji zapewnia dodatkowo ocieplenie wnętrza.

Jaka powinna być elewacja hali przemysłowej?

Hale przemysłowe to specyficzne obiekty, które muszą spełniać najwyższe standardy budowlane. Przy zachowaniu jakości niezwykle ważna jest też ich uniwersalność i szeroki wybór rozwiązań estetycznych.

Ze względu na specyfikę pracy w hali przemysłowej, jej elewacja powinna być przede wszystkim odporna na zniszczenia i opłacalna dla przedsiębiorcy. Stalowe obudowania są starannie przygotowane – zapewniają niewrażliwość na zmienne warunki pogodowe i wysoką odporność na uszkodzenia. Tworzywo charakteryzuje się długą żywotnością i nie wymaga kosztownych zabiegów konserwacyjnych. Ich instalacja jest szybka i możliwa niemal w każdych warunkach pogodowych. Modułowość budowli sprawia, że elementy elewacji można w prosty sposób demontować lub wymieniać. 

Kolejną ważną cechą solidnej elewacji jest energooszczędność. Latem chroni ona budynek przed nadmiernym ogrzewaniem, ale też nie pozwala na zbyt szybką utratę ciepła w czasie zimy. Zewnętrzna warstwa ochronna może być też elementem systemu ociepleniowego, który zapewni w pomieszczeniu temperaturę odpowiednią do pracy. Kasetowa budowa zapewnia również odpowiednią cyrkulację pary wodnej w przestrzeni budowli – chroni to przed odkładaniem się w ścianach wody, która z czasem mogłaby niszczyć konstrukcję.  

Elewacje stalowe są też uniwersalne – mogą zostać zainstalowane na każdym rodzaju powierzchni; także niezależnie od tego, czy hala przemysłowa jest nowym budynkiem, czy ma już swoje lata i potrzebuje odświeżenia. Różnorodność designu umożliwia dopasowanie estetyki elewacji do wizji i potrzeb przedsiębiorstwa – wielu klientów ocenia firmę po tym, jak wyglądają budynki, z których korzysta.