Czym są elewacje kasetonowe?

Wznoszenie budynków użytkowych wymaga nie tylko zadbania o ich odpowiednią konstrukcję czy szczelne pokrycie dachowe oraz zastosowanie materiału gwarantującego wysoką termoizolacyjność, ale również zatroszczenia się o estetykę przez przygotowanie atrakcyjnie wyglądającej fasady. Rozwiązaniem, które sprawdza się świetnie tam, gdzie szczególnie ważne jest to, jak prezentuje się obiekt, są nowoczesne elewacje kasetonowe utrzymane w modnym minimalistycznym stylu. Przekonajmy się, co warto o nich wiedzieć i sprawdźmy, jak się je wykonuje.

Co trzeba widzieć o kasetonach elewacyjnych?

Kasetony elewacyjne to modułowy system wykonywania fasady budynku z wykorzystaniem specjalnie profilowanych płyt zrobionych z blachy stalowej bądź aluminiowej. Może ona być gładka lub mieć rozmaite przetłoczenia w postaci różnych wzorów geometrycznych bądź motywów kolorystycznych. Są dostępne w kolorach z palety przemysłowej RAL i świetnie komponują się z przeszkleniami. W przypadku używania stali powierzchnia jest zabezpieczana powłoką aluminiową albo alucynkową, a następnie malowana, co daje dodatkową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu używa się warstwy z tworzywa sztucznego – na ogół poliuretanu albo poliestru. W zależności od rozmiarów kasetony powstają z materiału o różnej grubości, co pozwala na zachowanie sztywności i niwelowanie powstających obciążeń.

Jak wygląda montaż kasetonów elewacyjnych?

Zaletą stosowania kasetonów jest fakt, że ich mocowania znajdują się jedynie od wewnętrznej strony elementu, nie są więc widoczne i nie pogarszają estetyki budynku. Do ich instalowania wykorzystuje się specjalne profile przytwierdzane do ścian obiektu, dzięki czemu swobodnie można regulować odstępy między kolejnymi płytami. Co ważne, dostępne są również specjalne listwy startowe i obróbki zakładane na zakończeniach poszczególnych powierzchni.