Jak dobrać wielkość hali magazynowej do prowadzonej działalności?

Prowadzenie działalności biznesowej wymaga dysponowania dopasowanym do jej charakteru budynkiem. W zastosowaniach przemysłowych i magazynowych najczęściej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem jest wzniesienie specjalnie zaprojektowanej pod konkretną firmę hali stalowej. Budowa takiego obiektu wymaga jednak precyzyjnego określenia swoich oczekiwań co do jego charakterystyki, a przede wszystkim wielkości. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Jakie są podstawowe parametry hal stalowych?

Najważniejszymi parametrami hal stalowych jest oferowana powierzchnia użytkowa, stosunek szerokości do długości oraz kubatura uzależniona również od wysokości danego obiektu. Cechy te przesądzają o przydatności budynku do konkretnego zastosowania. Równie istotne mogą się jednak okazać kwestie związane z tym, czy wewnątrz są się słupy podtrzymujące przekrycie dachowe, a jeżeli tak, to w jakich odległościach od siebie się znajdują. Dość istotny będzie rodzaj wykonanej posadzki, ponieważ w zależności od użytej technologii możemy mieć do czynienia z inną wytrzymałością na obciążenia. Znaczenie ma też zastosowana izolacja termiczna, a także zamontowane wyposażenie – np. świetliki dachowe bądź pasma świetlne, systemy wentylacyjne oraz przeciwpożarowe. Liczy się ponadto liczba bram wjazdowych i ich usytuowanie.

Co jest ważne przy doborze wielkości hali stalowej?

Podstawą do określenia wielkości hali będzie zapotrzebowanie na miejsce występujące w przypadku konkretnego typu działalności. Jeżeli w grę wchodzi wysokie składowanie, poza powierzchnią ważna jest wysokość obiektu. Tam, gdzie ma być prowadzona działalność logistyczna, istotna będzie dostępność sporej liczby doków. Jeśli w grę wchodzi magazyn zautomatyzowany, kluczowa okaże się możliwość zamontowania odpowiedniego wyposażenia.